Endometrioza przyczyny i objawy
Choroby oraz ich diagnozowanie

Angielski szpital, 1070-1570

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Profesor Orme z wydziału historii na Uniwersytecie w Exeter i jego współpracownik Margaret Webster dostarczają integralnego, naukowego opisu szpitali Anglii w duchowo zdominowanych wiekach przed reformacją. W tym historycznym dziale wodnym, podobnie jak potężne opactwa i klasztory, upadł przed Henrym VIII, Obrońcą Wiary, tak samo duża liczba szpitali w Anglii, 585 lub więcej, z których kilku podeszło do klasztorów wielkości i pozycji społecznej, znaleziono się pod niszczącym atakiem. W średniowieczu szpitale były domami zakonnymi o różnym stopniu duchownego kierunku. Słowo szpital pochodzi od łacińskich hospicjów, co oznacza zarówno gospodarza, jak i gościa. Szpital był miejscem, w którym praktykowano gościnność. W jednym z tych sposobów gościnność służyła potrzebom podróżnych, często tych, którzy pielgrzymowali, oraz w jednym niezwykłym otoczeniu – St. Giles in the Fields – więźniowie na drodze do szubienicy. Równie ważna dla troski podróżujących była całkowita opieka nad ubogimi, szczególnie tymi, którzy byli chorzy lub niepełnosprawni. W osobnej kategorii szpitale zostały przekazane na mieszkanie i leczenie trędowatych, których w średniowiecznej Anglii było zaskakująco dużo. Przepisy regulujące, kto powinien założyć szpital, w jakim celu i z jaką strukturą organizacyjną były bardziej honorowane w naruszeniu niż w przestrzeganiu. Szpitale były związane z dobrobytem miast i były podmiejskie w sensie średniowiecza, izolowane i słabo kontrolowane. Choć rzekomo był administrowany przez duchownych, było to często tylko z nazwy i, jak się później okazało w Reformacji, punktem słabości.
Autorzy uporządkowali swoje badania systematycznie w dobrze zdefiniowanych rozdziałach. Na przykład, rozdział 3 dotyczy funkcji szpitala, kładąc nacisk na uwielbienie tak samo jak na opiekę, a lekarstwo na bardzo niski priorytet. Lekarze i chirurdzy rzadko byli zaangażowani, a edukacja i nauka były stosunkowo nieistotne. Rozdział 4 podkreśla brak jednolitości organizacyjnej, choć dominowała władza świętego Augustyna. Do 1300 roku większość dyrektorów szpitali była dobrze płatna. Kobiety, rzadko na stanowiskach kierowniczych, były najczęściej angażowane jako siostry podobne do sióstr zakonnych. W kwestii zasobów, pozyskiwanie funduszy na szpitale miało zadziwiająco nowoczesny ton, ale zawierało także odpusty, sprzedawane z pewną dozą dyskrecji. Jeden rozdział opisuje więźniów. Różnorodność znów była regułą, ze szpitalami dla muzułmanów, nawróconych Żydów, upośledzonych umysłowo, niewidomych, kalekich, samotnych matek, młodych kobiet, które zrobiły źle i tak dalej. Nie ma wzmianki o raku ani gruźlicy.
Autorzy poświęcają odpowiednią ilość miejsca na opis trądu lub tego, co przeszło na trąd, który był endemiczny w Wielkiej Brytanii w rozważanym okresie. Ich relacja z czarnej śmierci z połowy XIV wieku jest stosunkowo niska, chociaż plaga była ważnym wstępem do sekularyzacji szpitali i kryzysów reformacji. Ten ostatni odzwierciedlał oczywiście trudny okres sukcesji Tudorów, który doprowadził do zdziesiątkowania domów zakonnych i obecnie świeckich szpitali, do królewskiej przewagi. Istnieje znakomity opis specjalnego projektu Henryka VII, Szpitala Savoy w Londynie, który jest obecnie miejscem słynnego hotelu Savoy.
Ostatnia trzecia część książki poświęcona jest opisowemu katalogowi szpitali w południowo-zachodniej Anglii – Kornwalii, Devon, a zwłaszcza Exeter. Konieczne powtarzanie całej anglojęzycznej części książki, powinno być wielkim zainteresowaniem i wartością dla poważnych uczonych.
W sumie książka jest bogato i obficie ilustrowana, pełna detali oraz znakomicie udokumentowana i zindeksowana. Choć skierowany jest ku uczonym, nagrodzi poważnego generalnego czytelnika takimi hasłami, jak wiersz Roberta Coplanda, Droga do Spitalhouse, opublikowany w Londynie około 1530 roku. Tylko dwie kopie przetrwały tę żywą rekreację czasów przedreformacyjnych. Powinno to poprawić szacunek dla nowoczesnego szpitala.
J. Gordon Scannell, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

[hasła pokrewne: hbs ujemny, eskulap bialystok, alevox ]

Tags: , ,

No Responses to “Angielski szpital, 1070-1570”

 1. Marianna Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psychoterapia wrocław[...]

 2. Franciszek Says:

  Sporo informacji ale ciezko sie to czyta

 3. Paweł Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: zdjęcie panoramiczne gliwice[...]

 4. Sandbox Says:

  od 3 dni boli mnie brzuch z prawej strony kłuje mnie cos

 5. Michalina Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Gliwice stomatolog[...]

 6. Highlander Monk Says:

  Lepiej dmuchać na zimne

Powiązane tematy z artykułem: alevox eskulap bialystok hbs ujemny