Endometrioza przyczyny i objawy
Choroby oraz ich diagnozowanie

Technologia w szpitalu: Transformacja opieki nad pacjentem na początku XX wieku

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Dla każdego, kto interesuje się historią medycyny, a zwłaszcza historią szpitali, jest to intrygująca i zabawna książka. Zastanawiając się nad opieką szpitalną na przełomie wieków, wyobrażamy sobie długie oddziały z wieloma łóżkami i pielęgniarkami w nakrochmalonych mundurach z malowniczymi czapkami. Technologia medyczna była skąpa i prymitywna. Znakiem rozpoznawczym nowoczesnego szpitala na początku XX wieku była pralnia, kuchnia i prawdopodobnie system telefoniczny. Urządzenia diagnostyczne, takie jak aparaty rentgenowskie, nie były szczególnie ważne przy klasyfikowaniu szpitala jako nowoczesnego lub zaawansowanego. W tej książce Howell dokładnie analizuje przekształcenie medycyny w dyscyplinę naukową w okresie od 1900 do 1925 roku: w jaki sposób opiekowano się pacjentami i jak funkcjonowały szpitale. Howell opisuje szczegółowo rosnącą złożoność organizacyjną szpitali w tym okresie. Początkowo pokój chorego, a raczej oddział, był miejscem, w którym pacjent spędzał cały swój czas, ale wraz ze wzrostem złożoności szpitali i wprowadzeniem technologii pacjenci zostali zabrani podczas pobytu w nieznanych miejscach, takich jak jako pomieszczenie rentgenowskie lub pomieszczenie do elektrokardiografii. Złożoność organizacyjna obejmowała również pojawienie się w szpitalu personelu osób o określonych kompetencjach technicznych.
Nastąpiły również zmiany w otoczeniu społecznym i rodzajach osób, które przyjęto do szpitali. Pacjenci z niższej klasy, z których wielu było analfabetami lub mało wykształconych, wypełniali szpitale w 1900 roku, ale do 1925 roku dołączyli do nich pacjenci z klasy średniej. Zmiana ta nastąpiła, ponieważ społeczeństwo zaczęło postrzegać szpitale jako technologiczne i naukowe centra medycyny. . Przyjęcie pacjentów z klasy średniej oznaczało, że coraz większa liczba pacjentów, którzy mogliby płacić za swoją opiekę zdrowotną, została wysłana do szpitali w celu szczególnej opieki ze strony ich lekarzy. Opieka medyczna i edukacja medyczna zostały przeniesione z gabinetu lekarza (i domu) do szpitala. Szpitale stały się również przedmiotem badań biomedycznych i innowacji.
Książka rozpoczyna się w 1900 roku od opowieści o młodym robotniku, który został przyjęty do szpitala w Pensylwanii ze złamaną nogą. Mimo że szpital posiadał aparat rentgenowski, nie uzyskano filmu rentgenowskiego. Próbkę moczu pacjenta badano pobieżnie pierwszego dnia, ale nie przeprowadzono innych testów. Został zwolniony 51 dni później; pomimo długiego pobytu, jego hospitalizacja trwała tylko jedną stronę. Dwadzieścia pięć lat później kucharz, także ze złamaną nogą, został przyjęty do szpitala Pennsylvania, ale jego pobyt był zupełnie inny; Otrzymano film rentgenowski w celu potwierdzenia diagnozy, a jego mocz testowano cztery razy. Był hospitalizowany przez 21 dni, a zapis jego pobytu liczył osiem stron z jednym wykresem. Doświadczenie tych dwóch pacjentów udowadnia, że opieka szpitalna i medycyna zmieniły się w ciągu 25 lat.
Dane, na których opiera się ta książka, zostały zaczerpnięte ze szczegółowej analizy losowej próby 2500 rekordów pacjentów w latach 1900-1925 w dwóch szpitalach: Pennsylvania Hospital w Filadelfii i New York Hospital w Nowym Jorku, najstarszych i drugich najstarszych szpitali, odpowiednio w Stanach Zjednoczonych.
Początkowo choroby zakaźne były najczęstszymi diagnozami wśród pacjentów przyjmowanych do obu szpitali, a następnie urazów pourazowych, ale pod koniec okresu badań choroby migdałków były wiodącymi diagnozami w szpitalu w Pensylwanii, a drugim najczęściej, po . choroby jelit , w New York Hospital
[hasła pokrewne: bol kosci ogonowej, jerzy mazgaj, erytrocyty świeże w moczu ]

Tags: , ,

No Responses to “Technologia w szpitalu: Transformacja opieki nad pacjentem na początku XX wieku”

 1. Jędrzej Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do opieka paliatywna[...]

 2. Adrian Says:

  a jaK DOPADNIE CHOROBA,NIE PODDAWAĆ SIĘ

 3. Stanisław Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu Chirurgia laserowa[...]

 4. Sidewalk Enforcer Says:

  Mam zapalenie płuc od 5-ciu lat, lekarze są bezsilni.

 5. Konstanty Says:

  [..] Cytowany fragment: sklep z odżywkami[...]

 6. Mr. Fabulous Says:

  Dreszcze bez gorączki

Powiązane tematy z artykułem: bol kosci ogonowej erytrocyty świeże w moczu jerzy mazgaj